Co na ścianę w salonie

Artykuł / Porady

Dzięki odpowiedniemu wykończeniu ścian zyskamy efektowną aranżację całego pomieszczenia. Wielu z nas zastanawia się, co zamieścić na salonowej ścianie, tak by ta stała się wyjątkowa i niepowtarzalna. Sposobów dekoracji jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, budżetu, a także designu całego domu.
Ściany mają znaczący wpływ na odbiór całego wnętrza. W gruncie rzeczy ściany to jeden z najważniejszych elementów całej aranżacji. Tworzą one swojego rodzaju tło dla pozostałych rzeczy znajdujących się w salonie: mebli, ozdób, dodatków etc. Pamiętajmy, że nigdzie nie jest napisane, że ściana w naszym pomieszczeniu musi być płaska i łączyć się z podłogą pod kątem 90 stopni. Jest niezwykle dużo możliwości, wzorów, kolorów oraz dekoracji – możemy wybrać coś odpowiedniego dla siebie.
Podstawą aranżacji ściany w większości przypadków staje się prosta i gładka faktura podłoża. Jego ciągłość zachwiana jest tylko przez okna bądź drzwi. Jest to wprost idealne tło dla wyeksponowania naszych mebli oraz innych elementów wyposażenia. Polacy coraz częściej jednak decydują się na ściany dekoracyjne. Przybierają one różne kolory, wzory, motywy i formy. Nasze wnętrze może posiadać ściany biegnące po łuku, rozbite wnękami i niszami bądź niedociągnięte do sufitu. Nietypowo zaprojektowane ściany stanowią urozmaicenie dla naszego salonu. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie należy przesadzać.
Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbami. Dobrym punktem wyjścia stają się pastelowe barwy. Pasują one niemal do każdego wnętrza, a przy okazji budują wrażenie czystości. Neutralne kolory sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wystrój pomieszczenia często jest zmieniany.
Świetnym sposobem na dekoracje ścian jest faktura bądź rysunek materiału okładzinowego bądź farby. Czym bardziej wyrazista faktura tym pomieszczenie bardziej przestrzenne i przytulne. Warto zainwestować w naturalne drewno, kamień bądź cegłę. Materiały te cechują się dużą wytrzymałością, a także niepowtarzalnym wyglądem.