Regały na książki – jak wybrać odpowiedni mebel do naszego domu

Artykuł / Porady

Regał na książki powinien być zarówno funkcjonalny jak i stanowić stylową ozdobę każdego wnętrza. Szukając odpowiedniego modelu powinniśmy zwracać naszą uwagę na kilka istotnych czynników. Istnieje przekonanie, że regał na nasze ulubione książki jest bardziej praktyczny, jeżeli jego fronty, chociaż częściowo posiadają ten sam kolor, co ściana znajdująca się za nim. Dzięki temu mebel wtopi się w tło, a co za tym idzie będzie wyglądał mniej masywnie i nie przytłoczy tak całego pomieszczenia. Większość z nas woli jednak eksponować swój regał tworząc z niego unikalną ozdobę pomieszczenia.
Regał na książki idealnie sprawdzi się w salonie z racji tego, że jest to z reguły największe pomieszczenie w całym domu. Jeżeli posiadamy odpowiedni metraż, nasz mebel może zajmować nawet całą ścianę pokoju. Na półkach nie muszą przecież leżeć tylko i wyłącznie książki. Możemy postawić na nich figurki, inne ozdoby, płyty cd, mapy, zdjęcia, a nawet rośliny. Niektóre modele posiadają również stojaki na wino bądź wysuwane, podświetlane blaty służące nam za biurko. Obok regału z książkami nie może zabraknąć wygodnego fotela. Dzięki temu stworzymy nasz własny kącik czytelniczy.
W mniejszym mieszkaniu lepiej postawić na regał oraz półki wtopione w ściany. Pamiętajmy, że nasz mebel nie musi wcale być wykonany z drewna. Aluminium, stal, tworzywo, szkło – z tych materiałów regał wygląda równie stylowo i szykownie. Jeżeli nasz mebel ma być na swój sposób uniwersalny, warto zakupić model, który posiada, chociaż częściowo zamykane szafki. Dzięki temu zyskamy wolne miejsce na drobiazgi czy dokumenty.
Idealnym dodatkiem do każdego regału na książki jest wnęka z lustrem. Możemy również kilka półek pomalować na inny kolor i osłonić je kolorowymi drzwiczkami. Równie ciekawy pomysłem jest poukładanie książek kolorami okładki. Dzięki temu nasz mebel będzie wyglądał nietypowo, a zarazem modnie.
Sklepy meblarskie oferują nam nie tylko proste i standardowe regały, ale również te o niesymetrycznych krawędziach. Mebel kombinowany możemy dowolnie rozbudowywać, poszerzać, zwężać. Specjalne kształty sprawiają, że jego wygląd jest nietuzinkowy, a odpowiednia aranżacja sprawia, że staje się on głównym elementem wystroju wnętrza.